NBB Alpha 225 Full LED extraljus med positionsljus (9-33V)
6 243,75 SEK
4 995,00 SEK
6 243,75 SEK
4 995,00 SEK
ÅF Pris
6 243,75 SEK
ÅF Pris
4 995,00 SEK
Produkten har utgått.
Art nr
2655910
✓ Svårslaget full LED-extraljus med 1 lux vid hela 720 meter!
✓ LED-positionsljus i nedre kant
✓ 12 800 faktiska (teoretisk) lumen
NBBs mycket populära 225-serie har fått ett nytt tillskott i LED. Designen är modern, ljusbilden är bred och det är utrustat med 3-vägs DT-kontakt. Alpha 225 är ett, allt sammantaget, svårslaget extraljus!
I nedre kant har den LED positionsljus med den senaste tekniken. Lampan ger 1 lux ljusstyrka vid 720 m, med två stycken sådana här monterade får man ut 1 lux på 1020 m! Dessutom medföljer ett mycket hållbart linsskydd och ett rostfritt monteringsfäste. EMC: R10.
Svart linsskydd medföljer ej i kartongen.
OBS: Använd medföljande DT-kontakt med kabel vid inkoppling
Specifikationer:
| Teknik | LED |
| Diameter | 215 mm |
| Vikt | 2,8 kg |
| Volt | 12-24 V |
| Watt | 150 W |
| Strömförbrukning vid 12 V | 12,5 A |
| Ljusstyrka teoretisk | 12 800 lumen |
| 1 Lux vid | 720 m |
| Färgtemperatur | 5700 K |
| Anslutning | Deutsch (DT) |
| Temp.spann | -40°C till +60°C |
| IP-klass | IP68 - Läs mer om IP-klassning här |
| Hölja | Aluminium |
| Lins | Polycarbonate |
| Ljusbild | Bred |
| Levereras | styck |
|---|---|
| Spänning | 12-24 V |
| Ljusflöde, faktiskt (lumen) | 8500 |
| Ljusflöde powerboost, faktiskt (lumen) | 0 |
| Ljusflöde powerboost, teoretiskt (lumen) | 0 |
| Ljusflöde, teoretiskt (lumen) | 10500 |
| Effektförbrukning | 150W för LED-extraljus och 2,3W för LED-positionsljus |
| Räckvidd | 600m (1 lux) |
| Strömförbrukning | 13,8 A vid 12 V |
| Diameter (mm) | 225 mm |
| Typ av ljusbild | Fjärrljus |
| Tillverkare | NBB |
Write Your Own Review

