Osram LEDFOG 101, Dimljus/DRL
Artikel ersatt av artnr 5201771
Riktigt grymma led-dimljuslampor med DRL-funktioner samt hjälpbelysning vid svängar och blinkningar. Från Osrams LEDriving®-serie.
Lyktorna består av två områden, där ett område bakom frostat glas fungerar som DRL och det andra partiet med reflektor fungerar som dimljus. DRLen har stor spridning och är till för att synas, inte att lysa upp vägen. Dimljuset är betydligt skarpare och ljusstarkare och lyser upp vägen framför dig utan att blända mötande trafik.
Belysningen i dimljuset består av två stycket mycket starka dioder som fokuseras i reflektorn vilket ger en mycket skarp ljusbild som sprids längs med vägen i en låg vinkel.
E-märkta som DRL och dimljus (ECE R19/ECE R87)
Kallvit ljusfärg (6000K).
Kompitabel med start/stop-teknik.
Vädertätad till IP67.
Fem års fabriksgaranti!
Brinntid upp till 5000 timmar.
Följande funktioner finns möjliga:
- DRL
- Dimmade DRL
- Dimljus
- Kurvljus
- Assisterande DRL-blinkningar vid varningsblinkers
| Article Group Id | 1629 |
|---|---|
| E-märkning | ECE E1, ECE R19/R87 |
| Levereras | Paket |
| Spänning | 12-24 V |
| Varumärke | N/A |
| Garanti | 5 år |
| Diameter | 90 mm |
| Avstånd mellan fästhål | 50x100 mm |
| Djup | 83 mm |
| Position | Day Running Light |
| Tillverkare | N/A |
