LEDSON Pollux9 LED Extraljus 120W (E-märkt, Spot Beam)
✓ Pollux9 är ett tufft svart 9" stort LED-extraljus med attraktivt positionsljus!
✓ E-märkt, ECE R112 / R10 / R7
✓ Spot Beam som ger 1 lux vid 545 meter
OBS: Utgått och ersatt med Generation 2!
Pollux9 - Tufft svart 9" med läckert positionsljus!
Ett utmärkande och stort 9" extraljus i modernt svart för dig som vill ha något grymmare och tuffare än det traditionellt "tamare" utseendet på extraljus idag. Ser minst lika snyggt ut vilande som arbetande! Kommer med hela 24 månaders garanti
Blogginlägg där vi jämför ljusbilder mellan olika LED-ramper och extraljus
Stenskottsskydd och snöfilter
För fordon där extraljusen utsätts för tuffa förhållanden rekommenderar vi att lägga till stenskottsskydd för att minimera risken för stenskott och repor och därmed förlänga livslängden. Snöfilter finns också som tillbehör. Se relaterade produkter.
TIR-reflektorer
TIR står för Total Inner Reflection och innebär att allt ljus effektivt reflekteras och riktas innan det skickas iväg ut från reflektorn. Spilljuset (det ljus som inte riktas utan som försvinner "ofokuserat" ut från belysningen utan att göra någon egentligen nytta) minimeras. En traditionell reflektor riktar och fokuserar det mesta av ljuset men långtifrån allt.
Sammanfattningsvis: Man får ut mer effektivt ljus på vägen och drar största möjliga nytta av varje LED på extraljuset med TIR-reflektorerna!
Spot-ljusbild
En spot ljusbild ger en fokuserad ljusstråle rakt fram för att lysa upp vägen framför bilen på maximalt möjliga vis. Detta är idealiskt om man kör mycket landsväg eller motorväg med mycket synlig körbana långt fram. Kallas även för fjärrljus.
Montering på fordonet
- Kan monteras smidigt och snyggt med hjälp av en nummerskyltshållare eller rörfäste. Se våra olika tillbehör för monteringsalternativ.
- OBS: För att kunna använda vårt DT-reläkablage artnr 3346000 (12V) eller DT-reläkablabe artnr 3346004 (24V) behöver man också en DT-adapter 2 till 3 pol artnr 3346012
TIPS: Se även vår snabbkoppling för reläsats med färdiga kontakter, ingen åverkan på bilens originalkablage (behövs ingen strömtjuv). Snabb och enkel installation!
Specifikationer:
- E-märkt (E8, ref. 50), ECE R112 / R10 / R7
- EMC-säkrad (stör ej ut radion)
- Med positionsljus (4 st LED)
- ”Driving beam” ljusbild (bred och avlång)
- 12000 lumen (teoretiska), 9600 lumen (faktiska)
- Räckvidd 1090 m (0,25 lux), 545 m (1 lux)
- Kallvitt ljus (6500 K)
- TIR optiskt system (Total Inner Reflection)
- Tryckutjämningsmembran
- 24 månaders garanti
Tekniska data:
- 120 W (12 x 10 W Cree XM-L2 LED)
- Nominell effekt 92,4 W
- IP68 (vatten-/dammtät) - Läs mer här
- DT-kontakt (medföljer)
- Elektronisk värmehantering
- Spänning 9-36 V
- Belastning 7,7 A @ 12 V och 3,6 A @ 24 V
Mått & vikt:
- Bredd: 218 mm
- Höjd: 234,5 mm (inkl fäste)
- Djup: 68,5 mm
- Vikt: 1,9 kg
Medföljer:
- Pollux9 LEDSON LED-extraljus 9"
- Bultar och skruvar för att fästa extraljuset med antingen en eller två fästpunkter
- DT-kontakt (3-polig)
- Installationsanvisningar
Installationsanvisningar för kablar (utförliga installationsanvisningar medföljer):
- Röd: Extraljus (+)
- Svart: Extraljus / Positionsljus (- jord)
- Vit: Positionsljus (+)
OBS: DT-kontakten får inte klippas eftersom det innebär en ökad risk för fuktskador och garantin då slutar att gälla.
| Article Group Id | 1242 |
|---|---|
| Utförande | Spot beam |
| Diameter (mm) | 9",",",ECE R10 |
| E-märkning | E8, ECE R10, ECE R112 |
| Sockel | Omedelbar |
| Utförande | Spot beam |
| Höjd (mm) | 234,5 mm (inkl fäste) |
| Effekt | 120W (nominell effekt 92W) |
| Levereras | styck |
| Spänning | 24 månader |
| Ljusflöde powerboost, faktiskt (lumen) | 0 |
| Ljusflöde powerboost, teoretiskt (lumen) | 0 |
| Ljusflöde, teoretiskt (lumen) | 9600 |
| Beampattern Text | Kombination |
| Upptändningstid, kall till full | Omedelbar |
| Upptändningstid, varm till full | 9-36 V |
| E-märkning | Ja |
| Effektförbrukning | 92,4 W |
| Färg | Vit |
| Bredd (mm) | LED |
| Djup (mm) | 68,5 mm |
| Garanti | 24 månader |
| Räckvidd | 850 m (0,25 lux), 425 m (1 lux) |
| Antal LED | 12 st |
| Användningsområde | Utomhusbruk |
| Kabellängd | 650 mm |
| Effekt (Faktisk) | 92.000000 |
| Effekt (Teoretisk) | 120.000000 |
| Antal anslutningar | 1 x DT |
| Strömförbrukning | 7,7 A @ 12 V och 3,6 A @ 24 V |
| Strömförbrukning 12V/24V | 7,7 A @ 12 V och 3,6 A @ 24 V |
| Ljuskälla | LED |
| Position | Helljus |
| Typ av ljusbild | Kombinationsljusbild |
| Anslutning (kontakttyp) | 1 x DT |
| Tillverkare | Ledson |










