Diodlampa röd 24 dioder
119,00 SEK
95,20 SEK
119,00 SEK
95,20 SEK
ÅF Pris
119,00 SEK
ÅF Pris
95,20 SEK
Finns i lager
Art nr
1215242
✓ Stor ljusspridning
✓ Lämplig som bromsljus
✓ Lång livstid
Diodlampa med rött ljus från 24 dioder. Ersätter bromsljus P21W med sockel BA15s. Det röda skenet från diodlampan blir förstärkt genom det röda glaset och ger ett effektfullt massivt rött sken. Passar även utmärkt till transparanta bakljusglas istället för "rödmålade glödlampor".
Bromsljuset tänds c:a 1000 gånger snabbare än vanlig glödlampa och detta innebär c:a 6 meter tidigare i 110 km/h.
Båt:
Lämplig som nattbelysning och sjökortsbelysning eftersom det röda ljuset inte påverkar mörkerseendet.
Specifikationer
- Sockel BA15s (P21W)
- Passar bra till bromsljus
- LED lampan motsvarar c:a 20 watts glödlampa.
- Levereras styckvis
- Intensivt rött ljus
| Diameter (mm) | 26 mm |
|---|---|
| Sockel | P21W |
| Levereras | styck |
| Spänning | 12 V |
| Motsvarar (Watt) | 20 |
| Canbus | Nej |
| Motsvarande ljusstyrka | 20 W |
| Funktion | Bakljus, Interiörbelysning |
| Färg | Röd |
| Garanti | 12 månader |
| Antal LED | 24 st |
| Strömförbrukning | 0.06 A |
| Ljusspridning | Array |
| Effektförbrukning | 0.72 W |
| Strömförbrukning 12V/24V | 0,21A |
| Dispersion | 30 (320) grader |
| Canbus | Nej |
| Bredd (mm) | 40 mm |
| Tillverkare | Ledson |
Write Your Own Review

