Komplett Atlas LED-rampspaket (12V)
✓ Paket med Atlas LED-ramp, specialhållare och Ledson Connect!
✓ Räckvidd 810 m (0,25 lux), 405 m (1 lux) med Driving Beam-ljusbild (E-märkt)
✓ Atlas är försedd med stiligt positionsljus längs rampens mitt
OBS: Utgått, se våra övriga paket här
OBS: Utgått, se våra övriga paket här
Du får en ramp med nummerskyltshållare som är "custom made" för just denna ramp, det vill säga med en perfekt passform. Medföljande DT-reläsats ger dig samtidigt möjlighet att antingen koppla på LED-rampen på ditt befintliga helljus (vilket de flesta föredrar) eller styra rampens av och på med en knapp.
LEDSON Atlas är en E-märkt LED-ramp i nummerskyltsbredd vilket gör den idealisk att montera ovanför eller nedanför nummerplåten på din bil. Med sitt positionsljus som är placerat i mitten av rampen så blir du attraktivt ögongodis ute på vägarna dagtid...
...men, ljusets kraft kommer till sin fulla rätt på kvällen i samband med helljuset då rampens 40 stycken LED ger en ljusstyrka på 1 lux, 405 meter bort från bilen!
TIPS: Se även vår snabbkoppling för reläsats med färdiga kontakter, ingen åverkan på bilens originalkablage (behövs ingen strömtjuv). Snabb och enkel installation!
- 1 x Atlas LED-ramp (artnr 33303408)
- 1 x specialtillverkad hållare (artnr 3346060)
- 1 x Ledson Connect (artnr 7801002)
- 1 x DT-adapter 2 pol till 3 pol (artnr 3346018)
- 1 x låslist till regskylt (artnr 960202)
Egenskaper Atlas:
- Med valbart positionsljus
- E-märkt (E24, ref. 40), ECE R112/R7/R10 - Läs mer om E-märkningar här
- ”Driving beam” ljusbild (bred och avlång)
- 10800 lumen (teoretiska)
- Färgtemperatur 6000K (kallvit)
- Räckvidd 810 m (0,25 lux), 405 m (1 lux)
- 2 x fästen: glidbara bakmonterade fästen & sidomonterade ben
Tekniska data Atlas:
- 120 W (40 x 3W Cree LED)
- IP67 (vatten-/dammtät) - Läs mer om IP-klassning här
- Aluminiumhölje och polykarbonat-lins
- Tryckutjämningsmembran
- 3-polig DT-kontakt (medföljer)
Mått & vikt Atlas:
- Bredd: 563 mm
- Höjd: 78,5 mm
- Djup: 65 mm (mått exkl. fästen)
- Vikt 3,5 kg
- Kabellängd: 1000 mm
Tips! Montera rampen på hållaren innan den monteras på bilen. Detta underlättar monteringen i slutändan.
OBS: DT-kontakten får inte klippas eftersom det innebär en ökad risk för fuktskador och garantin då slutar att gälla. DT-kontakt (hane) med skarv medföljer produkten.
| E-märkning | E24, ECE R112 |
|---|---|
| Levereras | Paket |
| Spänning | 12 V |
| Ljusflöde powerboost, faktiskt (lumen) | 0 |
| Ljusflöde powerboost, teoretiskt (lumen) | 0 |
| Ljusflöde, teoretiskt (lumen) | 10800 |
| Canbus | Ja |
| Färg | Vit |
| Antal LED | 40 st |
| Användningsområde | Utomhusbruk |
| Kabellängd | 1 m |
| Effekt | 120W |
| Effekt (Teoretisk) | 120.000000 |
| Strömförbrukning 12V/24V | 7,7A / 3,8A |
| Ljuskälla | LED |
| Position | Helljus |
| Höjd (mm) | 78,5 mm |
| Anslutning (kontakttyp) | 1 x DT |
| Djup (mm) | 65 mm |
| Typ av ljusbild | Driving beam |
| Antal anslutningar | 1 x DT |
| Tillverkare | Ledson |
| Garanti | 36 Månader |






