Xenonlampa D3S (E-märkt, 5500K)
✓ 5500K färgtemperatur
✓ E-märkt xenonlampa
✓ Sockel D3S, 35W
Xenonlampa med sockel D3S från Ledson som passar originalmonterad xenon. Denna lampa har en färgskala på 5500K som är lite kallare i skenet och som fungerar bättre mot svart eller blöt asfalt.
Vi erbjuder även samma lampa men med 4300K som är mer dagsljusfärgat och är den som matchar originalmonterade standard lampor. Färgtemperaturen fungerar bättre i snötäckta landskap då ljuset slår mjukare mot snö jämfört med högre kelvin-tal (6000K>) där ljuset kan reflektera tillbaka och risk för bländning är större. Du hittar den här med artikelnummer 793342.
Vi rekommenderar att man byter båda lamporna samtidigt. Xenonlampor som använts över en längre tid blir svagare, mer blå eller lila och slutar sedan att fungera helt. Om färgen på den äldre lampan skiljer sig från den nya så kan det vara dags att byta den äldre också.
Specifikationer
- E-märkt och godkänd
- 5500K färgtemperatur
- 35W.
- Ej kompatibel med bilar med känsliga canbus system t.ex Volvo V60 2010-2015.
- Samtliga xenonlampor är UV-avskärmade för att behålla strålkastarens livslängd.
- Levereras styckvis
- 1 års garanti.
| E-märkning | Ja |
|---|---|
| Sockel | D3S |
| Levereras | styck |
| Spänning | 5500K |
| Färg | 5000K |
| Effekt | 35W |
| Effekt (Teoretisk) | 35.000000 |
| Ljuskälla | Xenon |
| Position | Halvljus, Helljus |
| Tillverkare | Ledson |
| Garanti | 12 månader |

