Bluespot för lagertruckar 6W (optiskt varningssystem, spot)
✓ Ökad säkerhet i truckmiljö
✓ Blå punkt visar truckens färdriktning
✓ Tål hett vatten och kemikalier (IP69K)
BlueSpot är ett optiskt varningssystem i färdriktningen för truckar som ökar säkerheten i gångar och korsande områden. BlueSpot består av två LED-lampor som är fästa på toppen av förarskyddstaket.
Lamporna har ett väldigt starkt blått ljus och projekterar en stor blå fläck på golvet i riktningen som trucken framförs. Detta varnar fotgängare och andra truckförare som befinner sig i truckens färdväg.
Tre fördelar med Bluespot:
- Den blå punkten ger en tidig varning för annalkande truck
- LED-teknik ger hög ljusstyrka med låg energiförbrukning och lång livslängd
- Mycket positivt mottagande från chaufförer och lagerpersonal i jämförelse med akustiska varningssystem
Specifikationer
- Räckvidd: 122 m vid 1 lux och 245 m vid 0,25 lux
- EMC-säkrad (stör ej ut radion)
- 2 st 3W-Creedioder
- Kapslingsklassning: IP69K (tål hett vatten och smuts) - Läs mer om IP-klassning här
- Ljusstyrka: 540 lumen
- Strömförbrukning: 0,5A @ 12V och 0,25A @ 24V
- Färgtemperatur: Blå
- 10-110V DC
- 8 gradig blå spot
- -20°C ~ +50°C
Mått & Vikt
- Djup: 45,7 mm
- Bredd: 92,4 mm
- Höjd: 49,6 mm (61,3 mm inkl fäste)
- Kabellängd: 40 cm med DT-kontakt
- Vikt: 0,25 kg
OBS: DT-kontakten får inte klippas eftersom det innebär en ökad risk för fuktskador och garantin då slutar att gälla. DT-kontakt (hane) med skarv medföljer produkten.
| Levereras | styck |
|---|---|
| Spänning | 10-110 V |
| Ljusflöde powerboost, faktiskt (lumen) | 0 |
| Ljusflöde powerboost, teoretiskt (lumen) | 0 |
| Ljusflöde, teoretiskt (lumen) | 540 |
| Varumärke | Ledson |
| Funktion | Arbetsljus |
| Effektförbrukning | 2,4 W |
| Färg | Blå |
| Antal LED | 2 st |
| Användningsområde | In-/utvändigt |
| Kabellängd | 0,5 m |
| Effekt (Teoretisk) | 6.000000 |
| Strömförbrukning 12V/24V | 2,4 W |
| Ljuskälla | LED |
| Höjd (mm) | 61,3 mm |
| Djup (mm) | 45,7 mm |
| Tillverkare | Ledson |
| Garanti | 36 Månader |


