
Orion10+ Gen2 Strobe LED Extraljus 100W med blixtljus
✓ Orion10+ Gen2 Strobe med ECE R65-godkänt blixtljus
✓ Synkroniserbara samt med växelvis blixtmönster
✓ E-märkt ECE R112/R10/R7, 8500 faktiska lumen
Orion10+ Gen2 Strobe med blixtljus
Orion10+ Gen2 Strobe är en vidareutveckling av Orion10+ Gen2. Förutom allt som en vanlig Orion10+ Gen2 har, så är detta extraljus även utrustat med blixtljus. Dess blixtljus består av fyra stycken starka LED som kan användas i fem olika blixtmönster där ett är R65-godkänt.
"Starkaste ovala lampan" i tidningen Trailer!
Den starkaste av de testade ovala strålkastarna. Unik med snygg design med två stående dekorljusytor som ger ett snyggt montage med flera lampor lågt monterade. Uttalad fjärrljuskaraktär vilket ger en bra ljusbild som når långt om flera monteras tlllsammans.
Blixtmönster
- Enkelblixt (ECE R65)
- Dubbelblixt
- Trippelblixt
- Kvadrupelblixt
- Kontinuerlig hyperblixt
Synkroniserbara samt med växelvis blixtmönster
Orion10+ Gen2 Strobe är synkroniseringsbara med varandra vilket innebär att samtliga extraljus använder samma blixtmönster och blinkar i takt/synkroniserat. Men man har även möjlighet till ett växelvis blixtmönster vilket innebär att dina extraljus kan delas in i två olika grupper så att de blinkar tvärt emot varandra (t.ex. höger / vänster eller övre / nedre). Samtliga blixtmönster kan användas växelvis vilket gör att du får 10 olika blixtmönster med denna funktion. Man kan synkronisera samt använda växelvis blixtmönster med ett oändligt antal extraljus, dvs det finns inga begränsningar till antalet.
En lång lista med tekniska, men viktiga, egenskaper
Förutom dess vackra design är extraljuset också utrustat med ett stilrent positionsljus som går att ställa mellan xenonvitt och orange: du väljer vilket du vill ha, tröttnar du på det ena med tiden är det bara att växla om. Orion10+ Gen2 har en rad E-märkningar ECE R112 / R65 / R10 / R7, 8500 faktiska lumen, 6000K ljustemperatur för en modern look, ETM / EMC (förklarat under egenskaper längre ner), sidoreflekterande optiskt system, med mera....tillsammans med en grym prestanda så har Orion10+ den där eftertraktade vill-ha-känslan!
Tack vare sin storlek och design gör sig Orion10+ Gen2 riktigt snyggt monterad både på personbilar, större bilar och lastbilar.
Driving Beam-ljusbild
Driving Beams reflektorer är samtliga datorframtagna och tillverkade för att ge en liknande ljusbild som combo men mer jämn och inom ramarna för vad som är lagligt. Den härmar och förstärker bilens existerande strålkastare och ljusbild.
Montering på fordonet (OBS: finns även som färdigt paket!)
- Kan monteras smidigt och snyggt med hjälp av en nummerskyltshållare eller rörfäste. Se våra olika tillbehör för monteringsalternativ.
- Vi rekommenderar starkt att man använder vårt Ledson Connect med originalanslutning för att koppla in LED-extraljuset till fordonet. Man får då möjlighet att välja mellan att styra extraljuset med en knapp (tillval, se 7801009) eller att koppla in den till helljuset (extraljuset tänds och släcks då automatiskt ihop med när helljuset tänds och släcks, vilket de flesta föredrar). Det finns då även en säkring mellan extraljus och batteri för att förhindra eventuell skada på batteri och annan utrustning. Vid användning av XBB kan den sättas rakt in i Connecten. Utförliga installationsanvisningar medföljer DT-reläet (finns att ladda hem här)
Se våra Ledson Connect artnr 7801000 (12V) eller DT-reläkablage artnr 3346004 (24V)
TIPS: Se även vår snabbkoppling för reläsats med färdiga kontakter, ingen åverkan på bilens originalkablage (behövs ingen strömtjuv). Snabb och enkel installation!
Våra Orion10+ Gen2 är givetvis redan utrustade med en stryktålig lins men om du verkligen värnar om att dina extraljus ska ha en lång livslängd, fria från stenskott och repor, så rekommenderar vi våra stenskottsskydd. Ett billigt och enkelt sätt att ge dina ljus ett extra lager skydd!
Du hittar både stenskottsskydd och snöfilter här
Egenskaper:
- Blixtljus (4 st orange LED) med 5 olika blixtmönster
- Positionsljus, gul-orange eller xenonvitt (koppla in den färg du önskar)
- Driving beam ljusbild som efterliknar och förstärker fordonets ordinarie ljusbild
- E-märkt E9 (Ref. 37,5), ECE R112 / R65 / R10 / R7 (vitt positionsljus) - Läs mer om E-märkningar här
- Räckvidd: 850 m (0,25 lux), 444 m (1 lux)
- EMC-säkrad (stör ej ut radion)
- 10000 lumen (teoretiska), 8500 lumen (faktiska)
- Kallvitt ljus (6000 K)
- ETM (Electronic Thermal Management) - justerar diodernas styrka beroende på hur varma de är för optimal livslängd
- Sidoreflekterande optiskt system
- Tryckutjämningsmembran
- Kylfläns i aluminium
- Justerbart fäste i rostfritt stål
- Lexan polykarbonat frontskydd
- 36 månaders garanti
Tekniska data:
- 100W (4 x 25W LED)
- IP69K (vatten-/dammtät) - Läs mer om IP-klassning här
- DT-kontakt (DT-adapter 6 till 2 pin och 4 lösa kablar medföljer)
- Spänning 9-36 V
- Belastning 6,8 A @ 12 V och 3,4 A @ 24 V
Mått & vikt:
- Bredd: 247 mm
- Höjd: 141 mm (176 mm inkl fäste)
- Djup: 92 mm
- Vikt: 1,82 kg
- Kabellängd: 650 mm
Medföljer:
- Orion10+ Gen2 Strobe LED-extraljus 10"
- Fäste, bultar och skruvar för att fästa extraljuset med antingen en eller två fästpunkter
- DT-kontakt (6-polig) komplettera med Ledson Connect
- DT-adapter från 6-polig till 2-polig, med 4 lösa kablar medföljer
- DT-adapter från 6-polig till 6 lösa kablar
- Installationsanvisningar
Installationsanvisningar för kablar (utförliga installationsanvisningar medföljer):
- Röd: Extraljus (+)
- Svart: Extraljus / Positionsljus (- jord)
- Vit: Positionsljus (+) vitt ljus
- Gul: Positionsljus (+) gul-orange ljus
- Grön: Blixtljus (+)
- Blå: Synkronisering & mönster (+)
- Brun: Växelvis (+)
OBS: DT-kontakten får inte klippas eftersom det innebär en ökad risk för fuktskador och garantin då slutar att gälla.
Ljusflöde | 10 000 lumen (teoretiska), 8500 lumen (faktiska) |
---|---|
Kabellängd | 650 mm |
Djup (mm) | 92 mm |
Strömförbrukning 12V/24V | 6,8 A @ 12 V och 3,4 A @ 24 V |
Höjd | 141 mm (176 mm inkl fäste) |
Bredd | 247 mm |
Enhet | st |
Garanti | 36 Månader |
Färg | Xenonvit |
Funktioner | Blixtljus, Positionsljus |
Tillverkare | Ledson |