Ledson logo

Castor7+ LED Extraljus 60W med Gul-orange / Vitt Positionsljus (E-märkt, Driving Beam)

1 795,00 SEK 1 436,00 SEK
1 795,00 SEK 1 436,00 SEK
ÅF Pris 1 795,00 SEK ÅF Pris 1 436,00 SEK
Produkten har utgått.
Art nr
33491206
Rating:
100 % of 100

 Castor7+ är 7" stort med valbart gul-orange eller vitt positionsljus
 E-märkt (E8 ref.30), ECE R112 / R7 / R10
 TIR-reflektorer ger en optimal ljusbild med minimalt spill av ljus!

PRODUKTEN ÄR ERSATT AV 33491207

 

Castor7+: Tufft svart 7" med läckert, valbart positionsljus!

Ett utmärkande 7" extraljus i modernt svart för dig som vill ha något grymmare och tuffare än det traditionellt "tamare" utseendet på extraljus idag. Ser minst lika snyggt ut vilande som arbetande! Kommer med hela 36 månaders garanti

Tufft svart 7" LED-extraljus med iögonfallande positionsljus!
E-märkt (E8 ref.30), ECE R112 / R7 (vitt posljus) / R10
Valbart positionsljus i vitt eller gul-orange

Se även våra smidiga Castor7 Unity och Trinity-extraljuspaket med två eller tre stycken Castor7, kablage och hållare till bilen!

Blogginlägg där vi jämför ljusbilder mellan olika LED-ramper och extraljus

TIR-reflektorer

TIR står för Total Inner Reflection och innebär att allt ljus effektivt reflekteras och riktas innan det skickas iväg ut från reflektorn. Spilljuset (det ljus som inte riktas utan som försvinner "ofokuserat" ut från belysningen utan att göra någon egentligen nytta) minimeras. En traditionell reflektor riktar och fokuserar det mesta av ljuset men långtifrån allt.

Sammanfattningsvis: Man får ut mer effektivt ljus på vägen och drar största möjliga nytta av varje LED på extraljuset med TIR-reflektorerna!

Driving Beam-ljusbild

Driving Beams reflektorer är samtliga datorframtagna och tillverkade för att ge en liknande ljusbild som combo men mer jämn och inom ramarna för vad som är lagligt. Den härmar och förstärker bilens existerande strålkastare och ljusbild.

Montering på fordonet

Vad mer behövs? 

  • Ledson Connect: Vi rekommenderar starkt att man använder vårt Ledson Connect med originalanslutning för att koppla in LED-extraljuset till fordonet. Man får då möjlighet att välja mellan att styra extraljuset med en knapp (tillval, se 7801009) eller att koppla in den till helljuset (extraljuset tänds och släcks då automatiskt ihop med när helljuset tänds och släcks, vilket de flesta föredrar). Det finns då även en säkring mellan extraljus och batteri för att förhindra eventuell skada på batteri och annan utrustning. Vid användning av XBB kan den sättas rakt in i Connecten. Utförliga installationsanvisningar medföljer DT-reläet (finns att ladda hem här)
  • Kan monteras smidigt och snyggt med hjälp av en nummerskyltshållare eller rörfäste. Se våra olika tillbehör för monteringsalternativ.

Stenskottsskydd och snöfilter
För fordon där extraljusen utsätts för tuffa förhållanden rekommenderar vi att lägga till stenskottsskydd för att minimera risken för stenskott och repor och därmed förlänga livslängden. Snöfilter finns också som tillbehör. Se relaterade produkter.

Egenskaper:

  • E-märkt (E8, ref. 30), ECE R112 / R7 (vitt posljus) / R10 - Läs mer om E-märkningar här
  • EMC-säkrad (stör ej ut radion)
  • Med positionsljus (4 st LED) gul-orange eller xenonvitt (koppla in den färg du önskar)
  • ”Driving beam” ljusbild (bred och avlång)
  • 5400 lumen (teoretiska), 4590 lumen (faktiska)
  • Räckvidd 760 m (0,25 lux), 380 m (1 lux)
  • Kallvitt ljus (6500 K)
  • TIR optiskt system (Total Inner Reflection)
  • Tryckutjämningsmembran
  • 36 månaders garanti

Tekniska data:

  • 60 W (12 x 5 W LG Innotek LED)
  • Nominell effekt 50,4 W
  • IP68 (vatten-/dammtät) - Läs mer om IP-klassning här
  • DT-kontakt (medföljer)
  • Elektronisk värmehantering
  • Spänning 9-36 V
  • Belastning 4,2 A @ 12 V och 2,0 A @ 24 V

Mått & vikt:

  • Bredd: 180 mm
  • Höjd: 191,4 mm (inkl fäste)
  • Djup: 48 mm
  • Vikt: 1,2 kg
  • Kabellängd: 650 mm

Medföljer:

  • Castor7+ LEDSON LED-extraljus 7"
  • Bultar och skruvar för att fästa extraljuset med en centrerad fästpunkt
  • DT-kontakt (4-polig), komplettera med Ledson Connect
  • Installationsanvisningar 
  • DT-adapter

Installationsanvisningar för kablar (utförliga installationsanvisningar medföljer):

  • Röd: Extraljus (+)
  • Svart: Extraljus / Positionsljus (- jord)
  • Vit: Positionsljus (+) xenonvitt ljus
  • Gul: Positionsljus (+) gul-orange ljus

OBS: DT-kontakten får inte klippas eftersom det innebär en ökad risk för fuktskador och garantin då slutar att gälla. 

Teknisk information
Article Group Id 1242
Diameter (mm) 180 mm
E-märkning ECE R10, ECE R112
Höjd (mm) 191,4 mm (inkl. fäste)
Levereras styck
Spänning 9-36 V
Ljusflöde, faktiskt (lumen) 4590
Ljusflöde powerboost, faktiskt (lumen) 0
Ljusflöde powerboost, teoretiskt (lumen) 0
Ljusflöde, teoretiskt (lumen) 5400
Färg Vit + gul-orange
Djup (mm) 48 mm
Garanti 36 Månader
Användningsområde Utomhusbruk
Kabellängd 650 mm
Antal anslutningar 1 x DT
Strömförbrukning 4,2 A @ 12 V och 2,0 A @ 24 V
Ljuskälla LED
Position Helljus
Typ av ljusbild Driving beam
Anslutning (kontakttyp) 1 x DT
Tillverkare Ledson
Write Your Own Review
Du recenserar:Castor7+ LED Extraljus 60W med Gul-orange / Vitt Positionsljus (E-märkt, Driving Beam)
Ditt betyg