Ledson LED extraljus Pollux9+ Gen2 (Spot Beam)
✓ Generation 2 av populära Ledson Pollux9+
✓ E-märkt och valbart xenonvitt eller gul/orange positionsljus
✓ Spot Beam med långtgående ljusbild
OBS: Utgått, se nyare Generation 3 här
Pollux9+ med gul-orange positionsljus - Generation 2!
LEDSON Pollux 9+ är utrustad med valbart gul-orange eller xenonvitt positionsljus.
Jämfört med första generationen av Pollux9+, så ger Pollux9+ Gen2 Spot Beam 29 meter längre ljuskägla vid 1 lux.
Blogginlägg där vi jämför ljusbilder mellan olika LED-ramper och extraljus
Stenskottsskydd och snöfilter
För fordon där extraljusen utsätts för tuffa förhållanden rekommenderar vi att lägga till stenskottsskydd för att minimera risken för stenskott och repor och därmed förlänga livslängden. Snöfilter finns också som tillbehör. Se relaterade produkter.
TIR-reflektorer
TIR står för Total Inner Reflection och innebär att allt ljus effektivt reflekteras och riktas innan det skickas iväg ut från reflektorn. Spilljuset (det ljus som inte riktas utan som försvinner "ofokuserat" ut från belysningen utan att göra någon egentligen nytta) minimeras. En traditionell reflektor riktar och fokuserar det mesta av ljuset men långtifrån allt, Pollux 9+ har dessa TIR-reflektorer för maximalt ljus.
Sammanfattningsvis: Man får ut mer effektivt ljus på vägen och drar största möjliga nytta av varje LED på extraljuset med TIR-reflektorerna!
Spot Beam-ljusbild
En spot ljusbild ger en fokuserad ljusstråle rakt fram för att lysa upp vägen framför bilen på maximalt möjliga vis. Detta är idealiskt om man kör mycket landsväg eller motorväg med mycket synlig körbana långt fram. Kallas även för fjärrljus.
Montering på fordonet
- Kan monteras smidigt och snyggt med hjälp av en nummerskyltshållare eller rörfäste. Se våra olika tillbehör för monteringsalternativ.
- Ledson Connect 12V eller DT-reläsats 24V: Vi rekommenderar starkt att man använder vårt Ledson Connect med originalanslutning för att koppla in LED-extraljuset till fordonet. Man får då möjlighet att välja mellan att styra extraljuset med en knapp (tillval, se 7801009) eller att koppla in den till helljuset (extraljuset tänds och släcks då automatiskt ihop med när helljuset tänds och släcks, vilket de flesta föredrar). Det finns då även en säkring mellan extraljus och batteri för att förhindra eventuell skada på batteri och annan utrustning. Vid användning av XBB kan den sättas rakt in i Connecten. Utförliga installationsanvisningar medföljer DT-reläet (finns att ladda hem här)
TIPS: Se även vår snabbkoppling för reläsats med färdiga kontakter, ingen åverkan på bilens originalkablage (behövs ingen strömtjuv). Snabb och enkel installation!
Specifikationer:
- E-märkt (E8, ref. 37,5 för Driving Beam, ref. 50 för Spot Beam), ECE R112 / R10 / R7 (vitt positionsljus) - Läs mer om E-märkningar här
- EMC-säkrad (stör ej ut radion)
- Med positionsljus (4 st LED) gul-orange eller xenonvitt (koppla in den färg du önskar)
- "Spot Beam" ljusbild (33491233) - välj utförande
- Räckvidd Spot Beam: 1148 m (0,25 lux), 574 m (1 lux)
- 12000 lumen (teoretiska), 9600 lumen (faktiska)
- Kallvitt ljus (6500 K)
- TIR optiskt system (Total Inner Reflection)
- Tryckutjämningsmembran
- 36 månaders garanti
Tekniska data:
- 120 W (12 x 10 W Cree XM-L2 LED)
- Nominell effekt 92,4 W
- IP68 (vatten-/dammtät) - Läs mer om IP-klassning här
- DT-adapter från 4-polig till 2-polig, med 2 lösa kablar medföljer
- DT-adapter från 4-polig till 2 lösa kablar
- Elektronisk värmehantering
- Spänning 9-36 V
- Belastning 7,7 A @ 12 V och 3,6 A @ 24 V
Mått & vikt:
- Bredd: 218 mm
- Höjd: 234,5 mm (inkl fäste)
- Djup: 68,5 mm
- Vikt: 1,9 kg
- Kabellängd: 650 mm
Medföljer:
- Ledson Pollux9+ Generation 2 LED-extraljus
- Bultar och skruvar för att fästa extraljuset med antingen en eller två fästpunkter
- DT-kontakt (4-polig) komplettera med Ledson Connect
- Installationsanvisningar
Installationsanvisningar för kablar (utförliga installationsanvisningar medföljer produkten):
- Röd: Extraljus (+)
- Svart: Extraljus / Positionsljus (- jord)
- Vit: Positionsljus (+) vitt ljus
- Gul: Positionsljus (+) gul-orange ljus
OBS: DT-kontakten får inte klippas eftersom det innebär en ökad risk för fuktskador och garantin då slutar att gälla.
| Article Group Id | 1242 |
|---|---|
| Diameter (mm) | 9" |
| E-märkning | Ja |
| Höjd (mm) | 234,5 mm (inkl fäste) |
| Effekt | 120W (nominell effekt 92W) |
| Levereras | styck |
| Spänning | 9-36 V |
| Ljusflöde, faktiskt (lumen) | 9600 |
| Ljusflöde, teoretiskt (lumen) | 12000 |
| Beampattern Text | Kombination |
| Upptändningstid, kall till full | Omedelbar |
| Upptändningstid, varm till full | Omedelbar |
| E-märkning | Ja |
| Effektförbrukning | 92,4 W |
| Färg | Vit + gul-orange |
| Djup (mm) | 68,5 mm |
| Garanti | 36 Månader |
| Räckvidd | 850 m (0,25 lux), 425 m (1 lux) |
| Antal LED | 12 st |
| Användningsområde | Utomhusbruk |
| Kabellängd | 650 mm |
| Effekt (Faktisk) | 92.000000 |
| Effekt (Teoretisk) | 120.000000 |
| Antal anslutningar | 1 x DT |
| Strömförbrukning | 7,7 A @ 12 V och 3,6 A @ 24 V |
| Strömförbrukning 12V/24V | 7,7 A @ 12 V och 3,6 A @ 24 V |
| Ljuskälla | LED |
| Position | Helljus, Positionsljus |
| Typ av ljusbild | Driving beam, Spot beam |
| Anslutning (kontakttyp) | 1 x DT |
| Tillverkare | Ledson |













